Test za oči za zgodnje odkrivanje Alzheimerjeve bolezni?
Slika retine bo lahko nekega dne pomagala pri diagnozi Alzheimerjeve bolezni še preden se bodo pokazali simptomi. Študija, objavljena v reviji Investigative Ophthalmology and Visual Science, je pokazala, da lahko pregled mrežnice to omogoča pri miših. Postopek bodo sedaj testirali na ljudeh. Raziskovalci z univerze University of Minnesota Center for Drug Design so uspeli prepoznati Alzheimerjevo bolezen pri miših na podlagi barvnih detajlov slik mrežnice.
Mrežnica je narejena iz podobnega tkiva kot možgani, to tkivo pa lahko natančno pregleda oftalmolog. Ob začetku Alzheimerjeva bolezen namreč pride do spremembe odboja svetlobe na mrežnici. Študija je pokazala, da je pri miših ta sprememba opazna dolgo pred tem, ko se pokažejo vedenjske in spominske spremembe.
Alzheimerjeva bolezen povzroči spremembe v spominu, razmišljanju in vidu, kot tudi pri premikanju in vedenju. Simptomi z razvojem bolezni postanejo vse hujši. Bolezen povzroči nalaganje amilodinih plakov v živčnih celicah v možganih. Ti plaki so težko vidni v živih možganih, tako da je bolezen diagnosticirana na podlagi simptomov. Ko postanejo ti očitni, pa prizadeta oseba že izgubi nekaj možganskih funkcij.
Zdravila, ki bi preprečila kopičenje plakov, še ne poznamo, lahko pa zmanjšamo nekatere simptome ter upočasnimo napredovanje bolezni.
Če bo ta metoda, ki je bila uspešna na miših, delovala tudi pri ljudeh, se bo lahko zdravljenje napredovanja bolezni začelo že leta pred pojavom simptomov.